Vishay/Dale RNC60H2212FRB14
RNC60H2212FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2212FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2212FRB14.pdf
Availability of RNC60H2212FRB14
QUANTITY
RNC60H2212FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2212FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2212FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2212FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2212FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2212FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2212FRB14
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIREMNT PLUG CONN 36 CONT OPEN E datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CONN SCKT CONT 14-12AWG 1=250PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2500VDC DRAWING T2 datasheet.pdf