Vishay/Dale RNC60H2213BSRSL
RNC60H2213BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2213BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2213BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2213BSRSL
QUANTITY
RNC60H2213BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2213BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2213BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2213BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2213BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2213BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2213BSRSL
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf