Vishay/Dale RNC60H2261BSBSL
RNC60H2261BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2261BSBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2261BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2261BSBSL
QUANTITY
RNC60H2261BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2261BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2261BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2261BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2261BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2261BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2261BSBSL
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PQ AND ENERGY ANALYZER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS ISI -110V 42LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MNT PIN datasheet.pdf