Vishay/Dale RNC60H2261FMRSL
RNC60H2261FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2261FMRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2261FMRSL.pdf
Availability of RNC60H2261FMRSL
QUANTITY
RNC60H2261FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2261FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2261FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2261FMRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2261FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2261FMRSL Details Description
Related parts for RNC60H2261FMRSL
IC REG LDO 1.2V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH DP3T 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf