Vishay/Dale RNC60H2262FRB14
RNC60H2262FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2262FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2262FRB14.pdf
Availability of RNC60H2262FRB14
QUANTITY
RNC60H2262FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2262FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2262FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2262FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2262FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2262FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2262FRB14
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
R/A SOLDER HDR PWRBLADE datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONTACT TIN SOLDER CUP SCKT datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf