Vishay/Dale RNC60H2340DSB14
RNC60H2340DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2340DSB14
Brief Description
RES 234 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2340DSB14.pdf
Availability of RNC60H2340DSB14
QUANTITY
RNC60H2340DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2340DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2340DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)234
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2340DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2340DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2340DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2340DSB14
TERM BLOCK FUSE W/LEVER/LIGHT datasheet.pdf
CH20M12 FRONT ELEMENT BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.6A 43.3 MOHM datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 10"L X 7.09"W datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET FABRIC 12.7X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 290 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH GAAS 3GHZ SW-439LF datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .2W 50MM SLDR EYE datasheet.pdf