Vishay/Dale RNC60H2342DSB14
RNC60H2342DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2342DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2342DSB14.pdf
Availability of RNC60H2342DSB14
QUANTITY
RNC60H2342DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2342DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2342DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2342DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2342DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2342DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2342DSB14
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 225 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SPLITTER Y FEMALE-2 FEMALE 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 450 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.0V SNT-4A datasheet.pdf