Vishay/Dale RNC60H2370BSRSL
RNC60H2370BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2370BSRSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2370BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2370BSRSL
QUANTITY
RNC60H2370BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2370BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2370BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2370BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2370BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2370BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2370BSRSL
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 130KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf