Vishay/Dale RNC60H2373BSRE6
RNC60H2373BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2373BSRE6
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2373BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2373BSRE6
QUANTITY
RNC60H2373BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2373BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2373BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2373BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2373BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2373BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2373BSRE6
CONN FERRULE 2WIRE 18AWG RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO-263 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
220MM 48" GREEN SQUARES datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf