Vishay/Dale RNC60H2373DSBSL
RNC60H2373DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2373DSBSL
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2373DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2373DSBSL
QUANTITY
RNC60H2373DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2373DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2373DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2373DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2373DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2373DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2373DSBSL
IC REG BUCK ADJ 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.9A 30.6 MOHM datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SMA CONV ADPTR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf