Vishay/Dale RNC60H2374DMBSL
RNC60H2374DMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2374DMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2374DMBSL.pdf
Availability of RNC60H2374DMBSL
QUANTITY
RNC60H2374DMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2374DMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2374DMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2374DMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2374DMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2374DMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2374DMBSL
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 6PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE FET 20A 60V SGL I2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf