Vishay/Dale RNC60H23R2DSRSL
RNC60H23R2DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H23R2DSRSL
Brief Description
RES 23.2 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H23R2DSRSL.pdf
Availability of RNC60H23R2DSRSL
QUANTITY
RNC60H23R2DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H23R2DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H23R2DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H23R2DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H23R2DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H23R2DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H23R2DSRSL
FIXED IND 12NH 535MA 240 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 XBEE 802.15.4-ETH datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf