Vishay/Dale RNC60H23R2FSRSL
RNC60H23R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H23R2FSRSL
Brief Description
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H23R2FSRSL.pdf
Availability of RNC60H23R2FSRSL
QUANTITY
RNC60H23R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H23R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H23R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H23R2FSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H23R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H23R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H23R2FSRSL
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AFC 63A Y2 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
BL2600 XD HOT SWP NO NAND datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 0.598 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
CORD GRIP NPB M40 17-20.5MM datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf