Vishay/Dale RNC60H2400DSRSL
RNC60H2400DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2400DSRSL
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2400DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2400DSRSL
QUANTITY
RNC60H2400DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2400DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2400DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2400DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2400DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2400DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2400DSRSL
IC REG BUCK 12V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 36.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VAC/VDC 1PK CARD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 15 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
HAR-BUS HM FL. TYP AB22 MIT SCHI datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf