Vishay/Dale RNC60H2400FMB14
RNC60H2400FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2400FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2400FMB14.pdf
Availability of RNC60H2400FMB14
QUANTITY
RNC60H2400FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2400FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2400FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2400FMB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2400FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2400FMB14 Details Description
Related parts for RNC60H2400FMB14
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC732LC4B datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf