Vishay/Dale RNC60H2431BSBSL
RNC60H2431BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2431BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2431BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2431BSBSL
QUANTITY
RNC60H2431BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2431BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2431BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2431BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2431BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2431BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2431BSBSL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN FPC 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 36A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
44 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 4POS PIN datasheet.pdf