Vishay/Dale RNC60H2431FSB14
RNC60H2431FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2431FSB14
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2431FSB14.pdf
Availability of RNC60H2431FSB14
QUANTITY
RNC60H2431FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2431FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2431FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2431FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2431FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2431FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2431FSB14
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SO datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPLIC 40-LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf