Vishay/Dale RNC60H2432DSRE6
RNC60H2432DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2432DSRE6
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2432DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2432DSRE6
QUANTITY
RNC60H2432DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2432DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2432DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2432DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2432DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2432DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2432DSRE6
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OFF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
2MM MGRID SHRD HDR SMT GOLD 12CK datasheet.pdf