Vishay/Dale RNC60H2461BSRE6
RNC60H2461BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2461BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2461BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2461BSRE6
QUANTITY
RNC60H2461BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2461BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2461BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2461BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2461BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2461BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2461BSRE6
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 56K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf