Vishay/Dale RNC60H2461BSRE6
RNC60H2461BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2461BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2461BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2461BSRE6
QUANTITY
RNC60H2461BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2461BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2461BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2461BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2461BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2461BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2461BSRE6
LABEL LSR POLY SILV 1.00 X 0.25" datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 1K SRAM 56VQFN datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CHAN PROTECTOR OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 12"L X 12"W datasheet.pdf
TERM CRIMP RECPT 22-28AWG datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR 5POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45-RJ45 300MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf