Vishay/Dale RNC60H2461DSRSL
RNC60H2461DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2461DSRSL
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2461DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2461DSRSL
QUANTITY
RNC60H2461DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2461DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2461DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2461DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2461DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2461DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2461DSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
IC LINE DVR QUAD DIFF 16SO datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN BACKNUT UNSEALED SZ 4 datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 8P YLW datasheet.pdf
DSUB 36C4 PCR/A G30 75OHM T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 6A EFCP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2000VDC datasheet.pdf