Vishay/Dale RNC60H2462DSB14
RNC60H2462DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2462DSB14
Brief Description
RES 24.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2462DSB14.pdf
Availability of RNC60H2462DSB14
QUANTITY
RNC60H2462DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2462DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2462DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2462DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2462DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2462DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2462DSB14
ICL 10 OHM 15% 5A 22MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 88POS TYPE F R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
SPI BUS TRIGGER DECODE OPTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf