Vishay/Dale RNC60H2482FSB14
RNC60H2482FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2482FSB14
Brief Description
RES 24.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2482FSB14.pdf
Availability of RNC60H2482FSB14
QUANTITY
RNC60H2482FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2482FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2482FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2482FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2482FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2482FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2482FSB14
CONN HEADER 5POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220AB datasheet.pdf