Vishay/Dale RNC60H2491FSR36
RNC60H2491FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2491FSR36
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2491FSR36.pdf
Availability of RNC60H2491FSR36
QUANTITY
RNC60H2491FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2491FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2491FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2491FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2491FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2491FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2491FSR36
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FUSE STRIP 60 W/O HOUSING300A datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 20POS STR GOLD datasheet.pdf