Vishay/Dale RNC60H2493BSRSL
RNC60H2493BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2493BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2493BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2493BSRSL
QUANTITY
RNC60H2493BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2493BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2493BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2493BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2493BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2493BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2493BSRSL
CAP FILM 210UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
IGBT 1200V 22A 100W TO247 datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW418/5W1-18 datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
INDUCOM CAN MALE INTERFACE 4-40U datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf