Vishay/Dale RNC60H2493DSB14
RNC60H2493DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2493DSB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2493DSB14.pdf
Availability of RNC60H2493DSB14
QUANTITY
RNC60H2493DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2493DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2493DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2493DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2493DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2493DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2493DSB14
CONN D-SUB GASKET RFI 25POS TIN datasheet.pdf
TAPE ESD 1" WIDE 72 YDS 3" CORE datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 32POS datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SOT143-4 datasheet.pdf
3312 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 38 OHM 16DIP datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
TOOL HOLDER, SMALL datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf