Vishay/Dale RNC60H2522DSB14
RNC60H2522DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2522DSB14
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2522DSB14.pdf
Availability of RNC60H2522DSB14
QUANTITY
RNC60H2522DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2522DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2522DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2522DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2522DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2522DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2522DSB14
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 11 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
20V NPN high gain transistor IC datasheet.pdf