Vishay/Dale RNC60H2522FSRE6
RNC60H2522FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2522FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2522FSRE6.pdf
Availability of RNC60H2522FSRE6
QUANTITY
RNC60H2522FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2522FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2522FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2522FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2522FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2522FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2522FSRE6
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 2.5V 15A 15A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf