Vishay/Dale RNC60H2551DSB14
RNC60H2551DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2551DSB14
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2551DSB14.pdf
Availability of RNC60H2551DSB14
QUANTITY
RNC60H2551DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2551DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2551DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2551DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2551DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2551DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2551DSB14
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE LABELGARD FILM 2"X 72YD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
100UF 160V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf