Vishay/Dale RNC60H2582BSRSL
RNC60H2582BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2582BSRSL
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2582BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2582BSRSL
QUANTITY
RNC60H2582BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2582BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2582BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2582BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2582BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2582BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2582BSRSL
RES SMD 28.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 6A SOT-89 datasheet.pdf
IGBT 450V 50.4W TO220F datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
35MM DIN RAIL datasheet.pdf
CONN PIN IDC 60POS LONG W/O EAR datasheet.pdf