Vishay/Dale RNC60H2583DSB14
RNC60H2583DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2583DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 258K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2583DSB14.pdf
Availability of RNC60H2583DSB14
QUANTITY
RNC60H2583DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2583DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2583DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)258k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2583DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2583DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2583DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2583DSB14
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER SSOT25 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.3S. datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM LC RED C.A.- datasheet.pdf