Vishay/Dale RNC60H2611BSRSL
RNC60H2611BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2611BSRSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2611BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2611BSRSL
QUANTITY
RNC60H2611BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2611BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2611BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2611BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2611BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2611BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2611BSRSL
LED RED T-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.2V SOT23 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
RES .15 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
2GB PC3-12800 SODIMM DDR3L, ET datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 50 CONTAC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
STD TIM HOUSING MKII 3POS datasheet.pdf