Vishay/Dale RNC60H2611DRB14
RNC60H2611DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2611DRB14
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2611DRB14.pdf
Availability of RNC60H2611DRB14
QUANTITY
RNC60H2611DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2611DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2611DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2611DRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2611DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2611DRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2611DRB14
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf