Vishay/Dale RNC60H2611FSBSL
RNC60H2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2611FSBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2611FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2611FSBSL
QUANTITY
RNC60H2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2611FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2611FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2611FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2611FSBSL
FUSE PTC RESETTABLE 8A HOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 370MW DO34 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUST CAP FOR HMUB CONNECTORS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf