Vishay/Dale RNC60H2642BSB14
RNC60H2642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2642BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2642BSB14.pdf
Availability of RNC60H2642BSB14
QUANTITY
RNC60H2642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2642BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2642BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2642BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2642BSB14
TRANS 2NPN 40V 0.2A 6SSOT datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 3000MA SINGLE A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf