Vishay/Dale RNC60H2671FSRE6
RNC60H2671FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2671FSRE6
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2671FSRE6.pdf
Availability of RNC60H2671FSRE6
QUANTITY
RNC60H2671FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2671FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2671FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2671FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2671FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2671FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2671FSRE6
IC REG LDO 12V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V 0606 datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IND PMI 22MM YLW FLEXVOLT SOLDER datasheet.pdf