Vishay/Dale RNC60H26R7BSB14
RNC60H26R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H26R7BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H26R7BSB14.pdf
Availability of RNC60H26R7BSB14
QUANTITY
RNC60H26R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H26R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H26R7BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H26R7BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H26R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H26R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H26R7BSB14
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADAPTER MPC5500 324 TO 416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf