Vishay/Dale RNC60H26R7BSB14
RNC60H26R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H26R7BSB14
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H26R7BSB14.pdf
Availability of RNC60H26R7BSB14
QUANTITY
RNC60H26R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H26R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H26R7BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H26R7BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H26R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H26R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H26R7BSB14
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 4-LINE BCD/DEC DECOD 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 4POS .100 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CUSTOM CPU datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf