Vishay/Dale RNC60H2711BSRE6
RNC60H2711BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2711BSRE6
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2711BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2711BSRE6
QUANTITY
RNC60H2711BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2711BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2711BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2711BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2711BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2711BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2711BSRE6
DIODE ZENER 18V 200MW SOT323 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 3A 80GF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 9POS W/SOCKET datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
+5 V Fixed, Adjustable Low-Dropout Linear Voltage Regulator IC datasheet.pdf