Vishay/Dale RNC60H2711DSBSL
RNC60H2711DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2711DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2711DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2711DSBSL
QUANTITY
RNC60H2711DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2711DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2711DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2711DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2711DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2711DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2711DSBSL
TRIMMER 2K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
DEM-OPA-SSOP-3D datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RESONATOR SAW 433.94MHZ datasheet.pdf