Vishay/Dale RNC60H2712BSB14
RNC60H2712BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2712BSB14
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2712BSB14.pdf
Availability of RNC60H2712BSB14
QUANTITY
RNC60H2712BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2712BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2712BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2712BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2712BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2712BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2712BSB14
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC PWR INTRFCE SWITCH 24-HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 16OUT 6'C datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf