Vishay/Dale RNC60H2712DSBSL
RNC60H2712DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2712DSBSL
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2712DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2712DSBSL
QUANTITY
RNC60H2712DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2712DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2712DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2712DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2712DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2712DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2712DSBSL
LED WEDGE BASED T1-3/4 24V YEL datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 3.4VOUT datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 142UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.8" datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 4.50" datasheet.pdf