Vishay/Dale RNC60H2743FSR36
RNC60H2743FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2743FSR36
Brief Description
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2743FSR36.pdf
Availability of RNC60H2743FSR36
QUANTITY
RNC60H2743FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2743FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2743FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2743FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2743FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2743FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2743FSR36
CONN TERMINAL CRIMP UL1430 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 7POS 1.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A 8ULTRASO datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 31POS datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X1 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf