Vishay/Dale RNC60H2744FMRE6
RNC60H2744FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2744FMRE6
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2744FMRE6.pdf
Availability of RNC60H2744FMRE6
QUANTITY
RNC60H2744FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2744FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2744FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2744FMRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2744FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2744FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2744FMRE6
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP EXPD TAPED datasheet.pdf
RES 8.16 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
LED COB CXA2520 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf