Vishay/Dale RNC60H27R0BSB14
RNC60H27R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H27R0BSB14
Brief Description
RES 27 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H27R0BSB14.pdf
Availability of RNC60H27R0BSB14
QUANTITY
RNC60H27R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H27R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H27R0BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H27R0BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H27R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H27R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H27R0BSB14
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER INVRT 96POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf