Vishay/Dale RNC60H2801BSRE6
RNC60H2801BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2801BSRE6
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2801BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2801BSRE6
QUANTITY
RNC60H2801BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2801BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2801BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2801BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2801BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2801BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2801BSRE6
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
5088 APPLIANCE OUTLET 4A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-PHY BUS DECODE OPTION datasheet.pdf
SDI-HSMC CARD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf