Vishay/Dale RNC60H2842BSRE6
RNC60H2842BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2842BSRE6
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2842BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2842BSRE6
QUANTITY
RNC60H2842BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2842BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2842BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2842BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2842BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2842BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2842BSRE6
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 200V KBPM datasheet.pdf
PHOTODIODE BI-CELL G50 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 165MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
52F ACT SW-83118-19-20 R=34 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 240MA 2.04 OHM datasheet.pdf
CONN RECPT 270POS GOLD SMD datasheet.pdf