Vishay/Dale RNC60H2872FSB14
RNC60H2872FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2872FSB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2872FSB14.pdf
Availability of RNC60H2872FSB14
QUANTITY
RNC60H2872FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2872FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2872FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2872FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2872FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2872FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2872FSB14
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 5SECONDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 25MM datasheet.pdf