Vishay/Dale RNC60H2942DSB14
RNC60H2942DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2942DSB14
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2942DSB14.pdf
Availability of RNC60H2942DSB14
QUANTITY
RNC60H2942DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2942DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2942DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2942DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2942DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2942DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2942DSB14
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 600PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3MM WTB VERT datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf