Vishay/Dale RNC60H29R7FSB14
RNC60H29R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H29R7FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H29R7FSB14.pdf
Availability of RNC60H29R7FSB14
QUANTITY
RNC60H29R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H29R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H29R7FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H29R7FSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H29R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H29R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H29R7FSB14
IC AMP AUDIO PWR 1.45W MONO 8SON datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO SC datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/RED DIFF datasheet.pdf
FILTER UL1410 3A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ADC 10BIT 80MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf